OYUNYURDU
Briç

Briç

KART, KLASİK
OYNA
3.5
puan ver, yorum yap
Video
Favorilere Ekle
Yorumlar

"Briç" İçin Açıklama

Bir zihin sporu olan Briç oyunu oyna. Büyük hedeflerini gerçekleştirmek için Briç oyna kozlarını kullan. Kendine büyük hedefler koyarak kozu belirlemeye çalış. Hedefine ulaşmak için kartları takip et ve en yüksek kartı oyna.

"Briç" Nasıl Oynanır

Briç oyunu nasıl oynanır ve briç oyunu kuralları nedir diye merak edenler için oyun kuralları aşağıda anlatılmaktadır.

Briç oyunu, ortaklıkla oynanan dört kişilik bir kart oyunudur.

OYUN
Her oyuncu 13 kart alacak şekilde dağıtılır. Kartlar kırmızı renk ve siyah renk olarak elinizde düzenlenir.

Briç oyunu öncelikle deklarasyon aşaması ile başlar. Bu aşamada, oyuncular eli kazanmak için alabilecekleri minimum löve sayısını deklare eder. Sayılar 1'den 7'ye kadardır. Aynı zamanda kozu belirlemek için kart sembollerinden birini veya koz olmadan oynamayı seçmiş olur.

Daha sonra artırma saat yönünde devam eder. Seçilen sayı diğer oyuncular tarafından artırılabilir veya pas diyerek geçebilirler. Böylece löve sayısı ve koz belirlenmiş olur.

Oyunu deklare eden kişi seçtiği löve sayısının 6 fazlasını kazanmayı hedeflemiş olur.

KARTLAR
Bir takım içinde, as en yüksek sırada yer alır, ardından papaz, kız, bacak ve ardından ondan ikiye kadar gelir. En yüksek dereceli kartı oynayan oyuncu eli kazanır. Ancak, bir koz renginin olduğu bir elde, o rengin kartları, diğer herhangi bir rengin kartlarından herhangi birine göre daha üstündür.

LÖVE KAZANMAK
İlk kartı atan kişi löve rengini ve kart sembolünü seçmiş olur. Diğer oyuncularda aynı renk ve sembolde kart varsa var olan kartlardan oynarlar, aynı renk ve sembolde kart yoksa istediği bir kartı oynayabilir.

Elinde löve ile aynı renk ve sembolde kart olmayan oyuncu eğer kozlardan oynarsa ve ondan daha yüksek bir kart oynayan olmazsa kazanır.

ELİN TAMAMLANMASI
Elin sonunda, eğer deklaran çift en az taahhüt ettiği kadar löve aldıysa belli sayıda puan kazanır. Ancak hedefini gerçekleştiremezse diğer çift skor kazanır.

Oyunu indirmeden briç oyna.

Yorumlar

 • M
  metin
  oynadıkça dinleniyorum
 • M
  metin
  Türkçe olmasını isterdim
 • M
  MEHMET
  ilkkez briç oynadım. briç kurallarını kavramaya çalışıyorum. güzel oyunmuş.
Yeni Oyunlar